събота, 27 януари 2018 г.

Социален пол


Един аргумент от "Панорама", който накара министър Влади Горанов да замлъкне объркано: "понятието "социален пол" го няма в Конституцията, следователно е противоконституционно!"
Конституционалистите знаят, че това е фалшив аргумент, но пред широка аудитория минава. Контрааргументите са лесни: глупостта също я няма в Конституцията, но това не я прави нито противоконституционна, нито рядко срещана.
Основен принцип на правото е, че каквото не е забранено е разрешено - не ви трябва изрично разрешение за всичко. В този смисъл "социален пол" щеше да е противоконституционно понятие, ако влизаше в противоречие с определени конституционни ограничения. Например, ако изискваше признаването на еднополов брак. Нашата конституция определя брака като съюз само между мъж и жена. За стотен път явно трябва да се повтори, че нито Истанбулската конвенция, нито понятието "социален пол" изискват еднополов брак. (Между другото, понятието "социален пол" присъства в други български закони. Т.е. Конвенцията няма да го въвежда за първи път.)
Валери Жаблянов настояваше "социален пол" да се чете тясно в сексуален смисъл - нещо като "сексуална ориентация". Това е неправилно, защото освен тази ориентация понятието включва и други въпроси, като социалните роли на мъжете и жените и стериотипите, че е допустимо съпругите да се бият, например. Но дори да се фокусираме само върху сексуалния аспект на понятието, то не съдържа нищо противоконституционно - правото на различна сексуална ориентация е отдавна част от българското и международното право. ИК нито отнема, нито добавя към това право. Нито пък понятието изисква признаване на "трети" или друг пол от държавата - това също вече бе изяснено. В този смисъл "социален пол" не противоречи на конституционни текстове и НС спокойно може да го използва в законодателната си дейност (както всъщност вече се е правило).
В обяснителния доклад към ИК на едно място се споменават хомосексуални общности, ЛГБТ и т.н. Смисълът на този параграф е, че когато държавата взема мерки и, да речем, организира обучения срещу насилието, те трябва да са така направени, че да не дискриминират срещу тези общности. Например, децата не бива да учат, че не е редно жените да се удрят, но само ако са с традиционна сексуална ориентация.

сряда, 24 януари 2018 г.

Джендър за начинаещи


Джендърът е много опасен, защото може да е и от женски пол. На български Джендърът е Род. Нещо може да е от мъжки род, а пък да е от женски пол. И обратното. Дяволска работа! Със сигурност отваря пътя към Пъклото, макар че тази врата си е по принцип отворена.

Например, “Меркел е лидер на Европа”. Всички знаем, че като е лидер по род, Меркел не става автоматично мъж по пол, а си остава Ангела. Но много хора се бъркат.

Или пък ако жена стане Ректор или Директор, тя обикновено не си сменя пола.

Джендър идеологията е много опасна, защото настоява, че това всичкото е правилно и нормално. С една дума, че космонавт, ректор, директор, лидер и мениджър могат да са жени, без те да си сменят пола или полата. Или без да им казват ректорки, директорки, мениджърки и лидерки, както го правят по-необразованите. Но могат да си бъдат другарки. Дяволска работа!

Неджендър идеологията е по-проста във всеки един смисъл.  Тя е от два вида. Първият е традиционен и просто настоява, че пол и род винаги и на всяка цена съвпадат в природата и обществото. Лидерът е винаги мъж, а да не говорим за космонавта или воина. Воинички, както знаете, няма. Е, амазонките, но това е бял кахър. По-сериозни проблеми на теорията може да създаде Диванът. Ако освен от мъжки род, той е и от мъжки пол, трябва много да внимавате къде сядате!


Втората  неджендър идеология е прогресивна и тя настоява нещото, което си сменя рода, да си сменя и пола. Та ако жена стане лидер, тя трябва да развие първо вторични, а след това и първични мъжки полови белези. До този момент тя ще е в така да се каже изпитателен период. Удобното на тази теория е, че с неодушевени предмети като диваните тя може да се справи много лесно – един дърволец за нула време ще закачи на дивана нужните му атрибути. Но неудобството при сядане може и да остане.

вторник, 23 януари 2018 г.

Cruel gender of love


Истанбулски блус

Настана страшно време! Джендърите тръгнаха по градове и села и вече съвсем не подбираха. Пропищя мало и голямо, и се изпозаписа в доброволната наборна армия, само и само да не попадне най-скъпото му в лапите на някой джендър. Но джендърът беше хитър и се беше записал доброволец преди тях.
Остана само едно спасение. Отлъчване и водосвет. Или по-скоро водосвет и отлъчване. Независимо от последователността, молеше се народонаселението, ръсеше се вода, отлъчваше се и като че ли джендърът се уплаши. Предпазливо в началото, после по-смело, всички завъздишаха с облекчение и се върнаха по къщята.
Но, о, ужас! Джендърът се беше скрил като някой верблюд под юргана и ги очакваше с многозначителна усмивка. Посягаше и ги лишаваше безпардонно от най-скъпото им – от предразсъдъците за социалните роли на пола.
И беше така, докато не се ратифицира пустата Истанбулска конвенция, та да почнат людете да се лишават от въпросните си предразсъдъци не насилствено, а по цивилизован и правно-уреден начин. С което намаля и броят на битите жени. Защото мнозина преди това смятаха, че е редно жената да се побийва и го правеха редовно, докато не ги стресна джендъра.
Амин!

неделя, 14 януари 2018 г.

Доклад на комисия в Сената на САЩ чертае границите на руското влияние (бTV)



Той поставя България в група със Сърбия, Черна гора и Унгария и ги нарича „полуконсолидирани демокрации“



Теодора Енчева

14.01.2018
Обновена: 14.01.2018 21:27



Снимка: iStock
(link to video)

Доклад на комисия в Американския сенат чертае границите на руското влияние в Европа. В него България попада в една група със Сърбия, Черна гора и Унгария. Тази група докладът нарича „полуконсолидирани демокрации“.

Документът е от 10 януари. Той не е подкрепен от републиканците, а само от демократите в тази камара на конгреса.

За растящата руска намеса из цяла Европа са изготвени над 200 страници по инициатива на сенатора от Демократическата партия Бен Кардин.

„Нека американците и международната общност да видят истинските измерения и обхват“ на усилията на руския президент Владимир Путин да подкопава демокрацията по света, казва сенаторът.





Снимка: bTV

Пет страници са посветени на влиянието на Кремъл у нас – чрез енергийния сектор и отношенията с политически партии, както и културни връзки.

Според политолога Даниел Смилов това „цели да постави президента Тръмп под натиск да признае хибридните действия на Русия за опасност за САЩ и ЕС“.

Волен Сидеров демонстративно подари бутилка ракия на председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер в София, но в доклада, публикуван ден преди официалния старт на българското европредседателство, се припомня, че лидерът на „Атака“ е открил предизборната си кампания в Москва и е говорил срещу НАТО.

В текста са цитирани български данни за над 300 местни проруски уебсайтове, активирани по време на последните парламентарни избори.„Силата на доклада е, че стъпва на факти – публични и струва ми се безспорни – казва Смилов. – Систематична картина, в която много ясно се виждат повтарящи се модели“.

Анализаторите препоръчват да се следи дали докладът ще генерира промяна в американската външна политика.


„Акцентът, който искат да прокарат демократите, е да не се случва оттегляне на САЩ от тези региони, който са под такъв тип влияние“, коментира Смилов.


Сенатът е институцията в Америка, която преди управлението на Тръмп винаги се е стремяла да постигне консенсус между републиканците и демократите по отношение на външнополитическите приоритети.

четвъртък, 11 януари 2018 г.

Откриване на българското председателство ( бTV)

Емисия новини от 11. 01. 2018 г.
Линк към видео.

Bulgaria wants to use EU presidency for western Balkans expansion (FT)

“One fear of Bulgaria is that a multispeed Europe will leave Bulgaria on the periphery. This is why eurozone membership is so important,” says Daniel Smilov, a director at the Centre for Liberal Strategies think-tank. 



Bulgaria wants to use EU presidency for western Balkans expansion Country’s ambition is to set its neighbours on the path to EU membership Bulgarian Prime Minister Boiko Borissov is keen to portray a close working relationship with Angela Merkel

Tony Barber

Bulgaria has taken over the EU’s six-month rotating presidency, but it is likely to find that its priorities do not exactly coincide with those of other member states. The Bulgarian government wants its presidency to be remembered, first and foremost, for having advanced the cause of western Balkan countries keen to join the EU. The government also yearns for progress on Bulgaria’s ambitions to join the eurozone and the EU’s Schengen passport-free travel regime — though it recognises that these goals are separate from the job of managing the EU presidency. By contrast, political leaders in France and Germany — supported by Brussels — will be focused during the next six months on constructing a framework for closer integration among the eurozone’s 19 states. This is expected to involve ideas for completing the EU’s banking union and transforming the crisis-fighting European Stability Mechanism into a European Monetary Fund. While Bulgaria has a clear interest in the outcome of these discussions, its voice will count for little because it is at present outside both the currency union and the banking union. It remains a matter of fundamental national importance to Bulgaria that it should not be ignored or left behind if there is a successful Franco-German push for closer European unity.

“One fear of Bulgaria is that a multispeed Europe will leave Bulgaria on the periphery. This is why eurozone membership is so important,” says Daniel Smilov, a director at the Centre for Liberal Strategies think-tank.

 Boyko Borisov, Bulgaria’s prime minister, prides himself on his warm relationship with Angela Merkel, Germany’s chancellor. However, Bulgaria’s fear of being marginalised would grow if neighbours such as Macedonia and Serbia were never to join the EU, and if western powers, Russia, China, Turkey and others were to step up their already intense competition for political, diplomatic and economic influence in the Balkans. These considerations explain why Lilyana Pavlova, the government minister in charge of Bulgaria’s presidency, attaches such importance to a May 17 summit in Sofia at which EU heads of state and government will confer with leaders of Albania, Bosnia and Herzegovina, Kosovo, Macedonia, Montenegro and Serbia. Share this graphic On the prospects for this summit, Ms Pavlova is realistic but hopeful. “We are not in a position to give any false expectations. We can work really hard on the western Balkan states’ European perspective, but we can’t work miracles or establish firm dates for accession or for opening and closing chapters [in EU membership talks],” she says. “However, we can build up EU entry as a long-term, irreversible objective and make sure that the EU doesn’t lose momentum on this front.” The Sofia summit will aim to equip each of the six western Balkan states with an individual action plan to achieve EU membership, tailored to reflect their achievements so far and the tasks that lie ahead. Ms Pavlova sounds especially enthusiastic about recent progress in Macedonia, with which Bulgaria has had a historically fraught relationship. A breakthrough occurred in August when the two countries signed a friendship treaty. The difficulty is that western Balkan warmth towards the EU is not necessarily reciprocated in other parts of Europe. The Netherlands is a prominent case in point. With public opinion sceptical about letting more eastern European countries into the EU, and with the far-right Freedom party snapping at his heels, Mark Rutte, the Dutch prime minister, has made it clear he does not favour early EU enlargement into the western Balkans. What is more, he opposes Bulgarian membership of the Schengen area. “There is still too much concern about border control and corruption,” he said in September. Mr Rutte’s stance stirs indignation in Ms Pavlova. “We are absolutely unfairly treated, because Bulgaria fulfilled all the existing criteria for Schengen membership six years ago. This is against the principles on which the EU functions, of equal treatment of all countries,” she says. At the height of the European refugee and migrant emergency in 2015-16, Bulgaria won praise for helping to stem irregular arrivals of people and protect the EU’s external borders, she adds. This is against the principles on which the EU functions, of equal treatment of all countries Lilyana Pavlova The European Parliament passed a resolution in June 2011 that recommended the removal of systematic checks at Bulgaria’s borders with neighbouring EU countries. Yet a unanimous vote among EU governments will be needed to usher Bulgaria into the Schengen area. For the moment, such a vote seems some way off. Still, some policymakers in Sofia hope for a compromise whereby EU governments might include Bulgaria’s air and sea entry points into Schengen as a first step towards full membership. Western European concerns about Bulgarian corruption rankle Ms Pavlova. Its is the first nation to hold the EU’s rotating presidency while under a European Commission monitoring mechanism that assesses its efforts to improve its judicial system and fight corruption. “Sure, a lot needs to be done. Further legislative changes are needed,” she says. “But my personal feeling is that . . . we are not a country very different from others in Europe.”

вторник, 2 януари 2018 г.

Политическата 2018 (bTV)


Това прогнозираха политолозите Татаяна Буруджиева и Даниел Смилов в предаването на „Тази сутрин“ по bTV




Снимка: bTV

Политическата 2018 г. няма да е прекалено спокойна, но няма да има и прекалени сътресения, проблемите ще идват от партиите, а не от институциите и хората вероятно ще започнат да виждат алтернатива извън Парламента. Това прогнозираха политолозите Татаяна Буруджиева и Даниел Смилов в предаването на „Тази сутрин“ по bTV.

Умеем да си правим годините неспокойни. Не се очертава да е много спокойно, но чак разбъркана година няма да имаме, коментира Буруджиева. Ще има обичайните протести, вълнения, все едно няма европредседателство.


Снимка: bTV

Факторите за стабилност са, че по същество няма парламентарна опозиция, посочи Смилов. Сблъсъкът между ГЕРБ и БСП не е толкова по важните теми – Белене, КТБ, реформа, корупция, където има по-скоро консенсус. Сблъсъкът е най-вече на личностно, лидерско ниво. Той е много интензивен, но е повърхностен, каза той. Липсата на парламентарна опозиция създава усещане за липса на алтернативност, поне директна. Другото, което може да доведе до нестабилност, е, че в тази ситуация форматът се крепи на договорки, които в известна степен са неясни, както стана около лифта (в Банско), добави политологът.

Според мен проблемът в тези шест месеца и година ще идва от партиите, не толкова от институциите, каза Буруджиева. В първата една-две години на едно управление институциите са тези, които раждат проблеми, скандали, напрежения. Сега вече какво правят министрите някак си няма значение. Вече започва да няма значение и какво правят в Парламента, защото каквото и да направят, може да се върне. Така че партиите, които са нестабилни, те естествено генерират нестабилност.



Снимка: bTV

Това, което ни управлява сега, е мнозинството от 2015 г. – на практика това са партиите и между тях има пълен консенсус. Някои взеха изпълнителната власт, други – президентството, омбудсмана и т.н., разпределиха си властта. Договорките между тях изглеждат стабилни, посочи Смилов. По думите му ДПС са в удобна позиция, тъй като всичките им интереси са защитени.

Според него колкото повече няма алтернатива в Парламента, толкова повече хората ще започнат да я виждат извън него.

Двамата политолози коментираха и че вотът на недоверие е за изчистване на името.

За европредседателството Смилов посочи, че имаме сериозен имиджов проблем и „трябваше да влезем с летящ старт в това председателство, да кажат: „Да, тази държава имаше репутация на корумпирана, но сега правителството прави усилие“, но това не се е случило.



Снимка: bTV

„Надявам се ситуацията с Полша да окаже влияние и на нашата среда тук. Да се види, че проблемите, за които критикуваме поляците, ние ги имаме по друг начин. Че това овладяване, което там става директно политически, на съдебна власт и на други институции, тук се е случило по балкански. И всички тези неща да излязат. Хората говорят вече за тях по света. И това не е негативна кампания, просто това, което на нас ни изглежда като нормалност, за другите не е и го отразяват“, каза Смилов.

Вижте целия разговор във видеото

Bulgaria takes up EU presidency (Euronews)

Link:The EU's poorest member state, and said to be its most corrupt, takes up the rotating presidency of the EU Council


Bulgaria, the EU's poorest member state and seen as its most corrupt, takes up the rotating presidency of the EU Council from January 1.
Among its priorities are the "EU candidate countries":http://ec.europa.eu/environment/enlarg/candidates.htm in the Western Balkans.
"The pre-accession period is very important for these countries," Daniel Smilov from the Center for Liberal Strategies told Euronews.
"In fact, Bulgaria experienced its fastest development and most important reforms during this period. So if we give the Western Balkans a clear perspective, we can expect a good development. On the other hand, the government will be able to divert attention from topics that are not very pleasing to it, such as the fight against corruption."